28/11/2008

Modelowanie procesów biznesowych

Home

Ostatnio zainteresowałem się modelowaniem procesów biznesowych. Spodziewałem się istnienie kilku standardów ale rzeczywistość naprawdę mnie zaskoczyła. Świat BPM okazał się naprawdę bogaty. Sądzę, że porównanie do dżungli będzie nawet bardziej odpowiednie. Mamy więc: BPDM, BPEL4WS, BPML, BPMN, UML Activity Diagram, WSFL, XLANG, XDPL i sporo więcej. W poście tym chciałbym troszeczkę usystematyzować ten bałagan i wyjaśnić jak jak to rozumiem.

Wstęp

Zacznijmy od tego, że w procesie BPM należy wyróżnić dwa zasadnicze poziomy:
  • Poziom modelowania – poziom, w którym działają analitycy, konsultanci itd.
  • Poziom wykonania – poziom, w którym pracują inżynierzy oprogramowania itd.
Na styku tych dwóch (ale moim zdaniem bardziej na poziomie modelowania) poziomów znajduje się analityk procesów biznesowych.

Poziom modelowania

Użytkownicy pracujący na tym poziomie posługują się wysoko poziomowymi narzędziami i notacjami do zamodelowania procesów biznesowych. Odpowiednich narzędzi jest bardzo dużo ale niewątpliwie najpopularniejszą i najbardziej rozpowszechnioną notacją jest BPMN – Business Process Modeling Notation, która została zaproponowana przez BPMI – Business Process Modeling Initiative (od 2005 połączone z OMG).

BPMN to nie tylko notacja. Definiuje nie tylko elementy diagramu ale również ich semantykę. Specyfikacja BPMN nie określa natomiast sposobu w jaki stworzony diagram ma zostać zapisany (zserializowany). Do tego celu bardzo często używa się innej specyfikacji zaproponowanej przez IBM i Microsoft: XDPL – XML Process Definition Language.

W tym miejscu należy wspomnieć o najnowszym członku rodziny BPM czyli o specyfikacji zaproponowanej przez OMG: BPDM – Business Process Definition Metamodel. Finalna wersja tej specyfikacji jest bardzo świeża - pochodzi z czerwca tego roku. BPDM stanowi w pewnym sensie połączenie wymienionych wcześniej standardów: XDPL oraz BPMN ale nie tylko. Przyszłość tego rozwiązania nie jest jeszcze określona i należy poczekać czy zdobędzie popularność. Z pewnością pokłada się w niej duże nadzieje.

Istnieje również kilka innych rozwiązań ale odnoszę wrażenie, że są mało popularne dlatego nie przytacza, ich opisu w tym poście.

Poziom wykonania

Po zdefiniowaniu procesu chcielibyśmy zapewne zasilić nim jakiś silnik, ktory go wykona. W tym celu należałoby przetłumaczyć diagram do formatu/opisu zrozumiałego przez określoną technologię. W obecnej chwili najpopularniejsze wydają się dwie specyfikacje (oparte o XML): BPEL – Business Process Execution Language oraz BPML4WS – Business Process Modeling Language For Web Services. Pierwsza została zaproponowana przez BPMI, a druga przez IBM, BEA Systems oraz Microsoft. Należy zauważyć, że BPML4WS to następca BPML, który nie jest już wspierany. BPEL został oparty o WSFL oraz XLANG.


Rysunek pochodzi z: The BPMN-XPDL-BPEL value chain

Do poczytania

Zarządzanie procesami biznesowymi – standardy notacji i nie tylko

http://modelowanie.wordpress.com/category/bpmnbpml/

Business Process Modeling and Standarization

XPDL,BEPL,JPDL,BPMNS,BPDM et al.. Standards and More Standards

The BPMN-XPDL-BPEL value chain

BPMN, BPEL, BPML and XPDL, an attempt to make some order in the business modeling jungle

A Comparison of XPDL, BPML and BPEL4WS Cape Visions

Business Process Model and Notation (BPMN) 2.0 Request For Proposal


2 comments:

Anonymous said...

nic nie zrozumialem

Michał Komorowski said...

To już dość stary post i dawno nie zajmowałem się tą tematyką ale jeśli będziesz miał konkretne pytania to postaram się na nie odpowiedzieć.

Post a Comment