19/11/2008

Zakamarki Visual Studio (cz. 1)

Home

Visual Studio to potężne narzędzie, o ogromnych możliwościach, które pozwala tworzyć i debugować programy w łatwy i przyjemy sposób. Dobra znajomość swojego środowiska pracy do podstawa dla każdego programisty. Dlatego poniżej zamieszczam opis kilku "zaawansowanych" narzędzi udostępnionych w Visual Studio. Tak naprawdę prezentowane przeze mnie techniki nie są ani trudne, ani skomplikowane w użyciu. Nie ulega jednak wątpliwości, że są stosunkowo mało znane. Działają poprawnie w przypadku języka C# (dla innych języków może być inaczej).

Okienko Find

Z pewnością każdy kiedyś korzystał z tego narzędzia aby szybko wyszukać w kodzie interesującą go frazę. Ale możliwości okienka Find są znacznie większe. Po pierwsze wpisanie do niego nazwy jakieś metody i naciśnięcie przycisku F9 spowoduje wstawienie breakpoint'a do każdej metody o podanej nazwie. Moim zdaniem bardzo przydatna funkcjonalność jeśli mamy w projekcie jedną lub więcej, wielokrotnie przeciążonych metod. Do okienka Find możemy również wpisać nazwę pliku (razem z rozszerzeniem). Teraz jeśli naciśniemy kombinację Ctrl+Shift+G i plik o podanej nazwie istnieje to zostanie otworzony gotowy do edycji. Przydaje się przy dużym drzewie projektów z rozbudowaną hierarchią plików i folderów.

Podglądanie cudzych metod

Przypuśćmy przez chwilę, że pracujemy ze złośliwym programistą, który nie chce udostępnić innym swoich kodów. Przypuśćmy dalej, że w kodzie złośliwego programisty jest generowany wyjątek. Wyjątek ten powstaje głęboko w kodzie złośliwego programisty i oznacza, że do metody został przekazany ciąg znaków o błędnym formacie. Wspomniany ciąg znaków dostarczany jest przez nas i może to być np.: connection string.

Co więcej programista jest tak uparty, że twierdzi, że to nie jego wina oraz, że z pewnością przekazujemy do jego metody złe dane. Co gorsza jest na tyle sprytny, że zabezpieczył swoje biblioteki przed programem takim jak Lutz Roeder’s Reflector. Tak na marginesie to genialne narzędzie, niezbędne w pracy każdego programisty .Net. Należy jeszcze dodać, że ten programista to syn szefa :)

My wiemy swoje i on wie swoje. Nie mamy dostępu to kodu biblioteki złośliwego programisty ale oczywiście znamy stack trace. Znamy więc nazwy kolejno wołanych metod aż do wystąpienia wyjątku. Jedyna nasza szansa to udowodnić złośliwemu programiście, że nasze dane są prawidłowe i to w jego kodzie jest błąd.

I tutaj wkracza do akcji Visual Studio. Okazuje się, że można postawić breakpoint w metodzie, dla której nie mamy kodu źródłowego. Kiedy debugger zatrzyma się będziemy mogli w oknie Locals zobaczyć wartości wszystkich argumentów przekazanych do metody! W celu postawienia takiego breakpoint'u korzystamy z bardzo prostego sposobu: otwieramy okno New Breakpoint, w polu Function wpisujemy nazwę metody, naciskamy przycisk Ok i gotowe. Do okna New Breakpoint dostajemy się z poziomu standardowego okna Breakpoints (Debug -> Windows -> Breakpoints) wybierając przycisk New, a następnie polecenie Brak at Function...

Okno Call Stack

Run To Cursor to bardzo znane polecenie, które umożliwia rozpoczęcie debugowania i wskazanie miejsca w kodzie, w którym debugger ma się zatrzymać (pod warunkiem, że nie zatrzyma się wcześniej z powodu breakpoint'a). Niewiele osób jednak wie, że polecenie to jest dostępna z poziomu okna Call Stack. Pozwala wskazać, do którego miejsca chcemy zwinąć stos. Wystarczy wybrać interesującą nas metodę i z menu kontekstowego wybrać tę komendę. W bardzo podobny sposób można przy pomocy okna Call Stack postawić breakpoint. W tym celu podobnie jak wyżej wybieramy interesującą nas metodę, zaznaczamy ją i naciskamy przycisk F9 (albo wywołujemy menu kontekstowe i wybieramy Breakpoint -> Insert Breakpoint).

Podsumowanie

Mam nadzieję, że opisane przeze mnie narzędzia i techniki okażą się przydatne. W następnej części opiszę kolejną porcję ciekawych funkcji Visual Studio.

Opisane techniki testowałem w środowiskach Visual Studio 2005 oraz Visual Studio 2008.

2 comments:

Lukas said...

Witaj Michale,

Każdy z nas korzysta na co dzień z VS, ale tak nie wszyscy znają jego możliwości. Mógłbyś z przykładami bardziej rozwinąć temat okna Call Stack ?

Fajnie byłoby też poczytać informacje na temat zabezpieczenia własnego kodu przed programami typu Reflector.

Pozdrawiam

Michał Komorowski said...

Zapraszam do posta poświęconego w dużej mierze oknu Call Stack.

Pozdrawiam
Michał Komorowski

Post a Comment