10/07/2011

Londyn - ceny jedzenia

Home

Dzisiaj wrócę do tego jak żyje się w Londynie, a konkretniej do cen artykułów spożywczych i innych. Trochę zakupów już zrobiłem i na podstawie paragonów sporządziłem listę wybranych produktów wraz z cenami w supermarketach (Tesco, Lidl, Sainsbury's). Lista ta znajduje się na końcu postu. Oczywiście nie jest kompletna ale pi razy oko pozwala zorientować się w poziomie cen. Po miesiącu pobytu sporządzę natomiast podsumowanie ile przez ten czas kosztowało mnie jedzenie.

Czy jest drogo? Trochę na pewno ale ogólnie możemy być dumni bo ceny w Polsce z pewnością osiągnęły Europejski albo prawie Europejski poziom. Szkoda, że to samo nie dotyczy pensji :) Dodam jeszcze, że dość powszechne są promocje rodzaju kup 3 paczki wędliny, a zapłać za dwie co przy większych zakupach pozwala znacząco obniżyć ich koszt.

Sporo droższe jest na pewno żywienie się na mieście np.: za kebab zapłaciłem 5£, za narodowe danie Brytyjczyków czyli Fish&Chips 10£, a za świeżo zrobioną kanapkę z szynką (takie 2 trójkąty) 3.5£. Duży kubełek ryżu z kurczakiem curry lub zestaw obiadowy Sushi w sieciówce Wasabi (bardzo polecam) to koszt odpowiednio ok. 5£ i ok. 6,5£. Są to ceny z centrum Londynu, więc z pewnością trochę zawyżone ale tak czy inaczej jest drożej niż w Polsce. Jeśli chodzi o bardzo ważną rzecz czyli cenę piwa to 1 pinta (~568 ml) w pubie kosztuje ok. 3,5£. Do tematu piwa i pubów wrócę jeszcze później.
  • Coca cola 2L 1,5£ - 1,89£
  • Woda mineralna 2L 0,45£
  • Piwo 0,81£-1,1£
  • Sok pomarańczowy 1 L 1,19£ - 1,56£
  • 1 kg jabłek 1,5£
  • 1 kg pomidorów 1,99£
  • 1 kg cebuli1,2 £
  • 1 banan 0,18£
  • Mała puszka pomidorów 0,41£
  • Słoik ogórków konserwowych 0,99£
  • Mały słoik oliwek 0,59£
  • Paczka Spaghetti 0,79£
  • 0,5 kg soli 0,15£
  • 50g pieprzu 0,55£
  • 0,5 kg wołowego mięsa mielonego 2,69£
  • 4 steki wieprzowe (nie pamiętam wagi, tak na 2 obiady) 3,29£
  • Chleb pełnoziarnisty 1,25 £
  • Zupka w proszku 0,19£
  • Czteropak jogurtów Activia 1,66£
  • masło 1,6£
  • 1 Kg paczka frytek McCane 1,86£
  • Paczka wędliny 140g 1,15£
  • 15 jajek 1,25£
  • 1 kg proszku do prania Persil
  • batonik Snicker 0,50£ - 0,60£


Linki do poprzednich postów z serii na temat życia w Londynie:

0 comments:

Post a comment