22/01/2015

DateTime.Parse vs DateTime.ParseExact

Home

Ostatnio spotkałem się z taka sytuacją. Ktoś zdefiniował sobie dość specyficzny format daty na swoje potrzebny. Wszystko było ok kiedy był on używany do zamiany typu DateTime na ciąg znaków. Problemy zaczęły się przy próbie wykonania operacji odwrotnej. Okazało się, że rodzina metod DateTime.(Try)Parse sobie z tym nie radzi. Rozwiązaniem okazało się użycie metod z rodziny DateTime.(Try)ParseExact, która od tych wcześniejszych różni się tym, że jawnie wymaga podania formatu, który ma zostać użyty przy parsowaniu.

Postawione pytanie brzmiało czemu DateTime.(Try)Parse nie działa w tym przypadku, a w innych tak? Moja odpowiedź jest taka. Nie wiem czemu podjęto taką decyzję, ale DateTime.(Try)Parse nie obsługuje wszystkich możliwych formatów i to nawet jeśli kultura używana przez aplikację zawiera wszystkie potrzebne informacje. Oto fragment z dokumetnacji:

If you parse a date and time string generated for a custom culture, use the ParseExact method instead of the Parse method to improve the probability that the parse operation will succeed. A custom culture date and time string can be complicated, and therefore difficult to parse. The Parse method attempts to parse a string with several implicit parse patterns, all of which might fail.

A to jeszcze jeden:

The Parse and TryParse methods do not fully iterate all strings in patterns when parsing the string representation of a date and time. If you require a date and time string to have particular formats in a parsing operation, you should pass the array of valid formats to the DateTime.ParseExact...

W skrócie DateTime.(Try)Parse jest z założenia "upośledzone" i nie umie wszystkiego. Dlaczego? Może dlatego, że obsłużenie wszystkich możliwych przypadków jest bardzo trudne? A może dlatego, że gdyby napisano kombajn obsługujący wszystko to działałby wolno? To tylko zgadywanie, ale trzeba pamiętać, że:

Jeśli używamy własnych formatów daty i czasu to zaleca się użycie DateTime.(Try)ParseExact.

2 comments:

Anonymous said...

A ja myślę, że jeśli zapisujemy gdzieś datę (np. do pliku) to warto używać zarówno DateTime.ToString(format), jak i DateTime.ParseExact(format). W ten sposób uniezależniamy się od ustawień danego systemu. Spotkałem się ostatnio z sytuacją, że ktoś miał w systemie ustawiony rok jako dwucyfrowy, i tak właśnie formatowało DateTime.ToString. Może to powodować potem dziwne problemy.

Michał Komorowski said...

Z takim podejściem też się zgadzam. Żeby daleko nie szukać jawne specyfikowanie formatu/kultury jest wspierane przez Resharper'a, który generuje ostrzeżenia jeśli się tego nie zrobi.

Post a Comment