19/11/2010

Moda na chmurę

Home

To, że konferencja MTS 2010 odbyła się w dużym stopniu pod znakiem chmury obliczeniowej nie dziwi mnie. Nie dziwi mnie również, że prasa branżowa, portale społecznościowe, blogi i fora są pełne artykułów i postów na ten temat. Cloud computing to przecież relatywnie nowe i bardzo ciekawe ze względów technologicznych zagadnienie, również dla mnie.

Jestem natomiast zaskoczony, że tematyka chmury obliczeniowej zaczęła bardzo szybko wpływać szerokim nurtem do prasy nie branżowej. W czasie ostatniej wizyty w salonie prasowym w jednym z magazynów przeznaczonych dla menadżerów, którego tytułu niestety nie pamiętam, zobaczyłem artykuł zachwalający zalety chmury. Zaś w magazynie Forbes znalazłem cały, obszerny dodatek poświęcony tylko chmurze! Z ciekawości sprawdziłem czy tematyka chmury była poruszana na portalach takich jak onet.pl czy rp.pl i znalazłem kilka artykułów. Z innych przykładów, koleżanka, która pracuje w instytucji finansowej, powiedziała mi, że dyrektor działu IT zapowiada wykorzystanie tej technologii. Od kolegi z pracy dowiedziałem się natomiast, że jego promotor, który do tej pory nie przywiązywał uwagi do nowinek, stwierdził, że chmura to coś ciekawego.

Chmura bardzo szybko staje się albo już stała się modna, słyszy się o niej prawie wszędzie, a przede wszystkim budzi zainteresowanie biznesu. Z jednej strony niesie to z sobą szanse rozwoju firm, które zainwestują w chmurę oraz kontraktów dla firm IT. Z drugiej strony stare przysłowie mówi, że co nagle to po diable. Nie budzi natomiast wątpliwości fakt, że działy marketingowe dostawców rozwiązań typu cloud wykonały kawał dobrej roboty.

4 comments:

Rafał | blog.rg9.pl said...

Wczoraj miałem ciekawy epizod z chmurą na pierwszym planie. Otóż jeden z moich kolegów zaproponował wykorzystanie chmury w którymś z naszych projektów, argumentując to m.in. modą na cloud computing. Jednak najśmieszniejsze było to, że każdy z nas pod wpływem tego marketingowego bełkotu inaczej rozumiał chmurę i w rezultacie zaczeliśmy się kłócić. Po przeczytaniu jednego, drugiego, ... artykułu - ku mojemu zdumieniu -okazało się, że wszyscy mieli rację na temat chmury :D

Michał Komorowski said...

Czy możesz powiedzieć czym skończyła się dyskusja? Jestem ciekawy czy postanowiliście w końcu użyć chmury, jeśli tak to w jakim stopniu i w jakim projekcie?

Rafał | blog.rg9.pl said...

Sprzeczaliśmy się kto ma rację, a były dwie strony: za chmurą i przeciw. Niestety nie doszliśmy do kompromisu, więc byłem zmuszony przerwać dyskusję. Nie pamiętam już z jakich przesłanek technicznych powiedziałem, że w naszym Imagine Cupowym projekcie "chmura to przerost formy nad treścią". Myślę, że wkrótce wrócimy do tego tematu.

Michał Komorowski said...

Jeśli możesz to daj znać na czym stanęło i czy zastosowaliście chmurę, a jeśli tak to z jakimi efektami. Jestem zainteresowany praktycznymi przykładami zastosowania chmury i dlatego tak wiercę Ci dziurę w brzuchu :) Przy okazji życzę powodzenia w konkursie.

Post a Comment