28/10/2010

Znikające Activity

Home

Na poniższym obrazku widać dwa schematy pochodzące z rożnych aplikacji, a przedstawiające fragment pewnego procesu biznesowego. Z prawej strony można zobaczyć definicję tego procesu, a z lewej powołaną do życia i uruchomioną jego instancję.Niestety ale z jakichś powodów instancja różni się od swojej definicji. Pytanie dlaczego? Początkowo myślałem, że to jakiś problem z zapisywaniem lub odczytywaniem definicji/instancji procesu z bazy danych. Pomysł ten jednak szybko odrzuciłem ponieważ gdyby problem tkwił w tym miejscu to odczyt z bazy danych, deserializacja obiektu i w końcu wyświetlenie definicji/instancji procesu w standardowej kontrolce WorkflowView nie udało by się.

W dalszej kolejności zacząłem szukać różnic pomiędzy wspomnianymi aplikacji. Szybko udało się wykryć (dziękuję za pomoc Tomkowi), że kod brakującego Activity znajduje się w bibliotece niedostępnej dla aplikacji. Po skopiowaniu odpowiedniej dll'ki do katalogu z binariami aplikacji problem ustąpił.

Zacząłem się jednak zastanawiać czemu nie został zgłoszony żaden wyjątek informujący o braku dll'ki. Od razu pomyślałem, że ktoś musiał go przechwycić i zgasić. W sumie to się nie pomyliłem. Po włączeniu Managed Debugging Assistant dla wszystkich wyjątków (Debug -> Exceptions) i ponownym uruchomieniu aplikacji asystent pokazał, że wyjątek pojawia się w czasie deserializowania instancji procesu, gdzieś w środku klasy ActivityMarkupSerializer. Pojawienie się wyjątku nie przeszkadza jednak dokończyć deserializacji i zwrócić obiekt reprezentujący proces tylko, że bez kilku Activity.

Można powiedzieć, że ActivityMarkupSerializer jest bardzo sprytny ponieważ potrafi sobie poradzić nawet jeśli brakuje jakiejś biblioteki. Moim zdaniem ta klasa jest jednak za sprytna. Teraz już będę o tym wiedział ale na takim błędzie można stracić mnóstwo czasu.

0 comments:

Post a Comment