08/12/2014

Wykrywanie nieużywanych elementów bibliografii

Home

Moim zdaniem LaTeX ma wspaniałą obsługę cytowań i bibliografii. Jest to jeden z powodów, dla którego tak lubię go używać np.: bardzo łatwo znaleźć cytowania w formacie rozumianym przez LaTeX'a, nie musimy martwić się o formatowanie, odpowiednie posortowanie czy numerowanie.

Domyślnie jest dodamy jakąś pozycję do bazy danych odnośników literaturowych, a jej nie zacytujemy to w finalnym dokumencie wygenerowanym przez LaTeX'a (np.: PDF) zostanie ona pominięta. Może to być zachowanie pożądane lub nie. Jeśli nie jest z pomocą przychodzi komenda \nocite, w szczególności jej forma \nocite{*}, która powoduje, że cokolwiek dodamy do spisu odnośników to znajdzie się to w finalnym dokumencie w sekcji z bibliografią. W pewnym momencie możemy jednak chcieć uporządkować bazę odnośników i sprawdzić co używamy, a czego nie. Przy dużym dokumencie, z dziesiątkami lub setkami cytowań nie jest to sprawa oczywista.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzi, odkryty przeze mnie ostatnio, pakiet refcheck. Po jego włączeniu dla każdego nieużywanego elementu bibliografii, ale także dla każdej nieużywanej etykiety zostanie wygenerowane ostrzeżenie. Dodatkowo nieużywane elementy zostaną oznaczone w wygenerowanym dokumencie przy pomocy etykiet na marginesie dokumentu.

Kolejny raz okazuje się, że czegokolwiek bym sobie nie zamarzył to istnieje już pakiet, który to zapewnia :)

0 comments:

Post a Comment