10/04/2014

Jak komputer wpływa na na...

Home

W książce Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg Nicholas Carr napisał, że Internet jest wspaniałym narzędzie, ale równocześnie wpływa na nasz sposób myślenia w niekoniecznie pozytywny sposób. Jako przykład podaje obniżoną możliwość skoncentrowania się na lekturze długich tekstów czy to artykułów czy książek.

Uważam, że niestety jest w tym dużo prawdy. Z wnioskami poszedłbym nawet dalej. Tutaj nie chodzi tylko o Internet, ale o używanie komputera w ogóle. Ostatnio zaobserwowałem u siebie skłonność do wykonywania nawet prostych obliczeń przy pomocy systemowego kalkulatora. Robię to wręcz bezrefleksyjnie. Niby nie ma w tym nic złego ponieważ w ten sposób ograniczam możliwość pomyłki. Z drugiej strony pamiętam czasy kiedy dużo bardziej skomplikowane zadania matematyczne rozwiązywałem w pamięci, na przykład zdarzało się, że wracając z uczelni liczyłem w głowie całki ;).

Komputer to pożyteczne narzędzie, ale rozleniwia. Postanowiłem, więc pilnować się i teraz nawet jeśli siedzę przed komputerem to staram się wykonywać obliczenia w głowie i ewentualnie później je sprawdzam. Mała rzecz, ale odzwyczaja od używania komputera do wszystkiego, nawet do rzeczy, które z powodzeniem można zrobić samemu.

Jestem ciekaw czy zauważacie u siebie takie lub podobne nawyki/tendencje spowodowane spędzaniem dużej ilości czasu przed komputerem? Jak sobie z tym radzicie?

0 comments:

Post a Comment