10/11/2013

Jak zabezpieczam swoje dane

Home

Post ten będzie dotyczył rzeczy, na której mam chyba drobnego hopla, czyli tego jak zabezpieczyć się przed utratą danych np.: w wyniku kradzieży komputera. Moje podejście jest proste, aby czuć się bezpiecznym muszę posiadać 3 niezależne, fizycznie od siebie oddalone kopie swoich danych: na domowym komputerze oraz na dwóch dyskach przenośnych z czego jeden trzymam daleko poza domem. Tą drugą lokalizacją może być dom rodziców, skrytka bankowa, dom przyjaciela itd. Dysk trzymany w domu, po każdorazowym wykonaniu kopii bezpieczeństwa, zamieniam z tym drugim.

Do tworzenia kopii bezpieczeństwa nie używam jakiegoś specjalnego oprogramowania. Wszystkie dane, które są dla mnie istotne trzymam na komputerze w jednym miejscu, a więc zrobienie kopii polega na podłączeniu dysku i skopiowaniu na niego kilku folderów. Jeśli nie możecie znieść myśli o robieniu czegoś ręcznie ;) to łatwo to zautomatyzować. Dla mnie to zbyteczne, bo te kilka minut mnie nie zbawi. Takie kopie staram się wykonywać raz w miesiącu.

Do tematu szyfrowania kopii swoich danych podchodzę w ten sposób, że szyfruję tylko niektóre rzeczy np.: listy haseł, listy wydatków. W tym celu używam programu PGP/GPG oraz bardzo długiego i skomplikowanego hasła. Nie szyfruję wszystkiego ponieważ zajmuje to czas, a ja nie posiadam danych, których wyciek mógłby mi lub komuś zaszkodzić czy też skompromitować (to najlepsze z możliwych zabezpieczeń).

Jeśli pracuję nad czymś ważnym i nie mogę sobie pozwolić na czekanie do kolejnego backupu wykorzystuję Internet. Kiedyś wysyłałem archiwum na maila, teraz korzystam z dysków w chmurze. Przy czym, jeśli zależy mi na poufności danych, archiwum na wszelki wypadek zabezpieczam hasłem. Nie przypuszczam aby ktoś mnie szpiegował, ale przezorny zawsze zabezpieczony.

To prosty, ale mam nadzieję, że skuteczny system. Z mojej perspektywy najważniejsze jest fizyczne oddalenie od siebie kopii bezpieczeństwa. Jeśli w mój dom trafi meteoryt to zawsze pozostanie ta jedna kopia, nawet jeśli trochę stara. A Wy jak dbacie o swoje dane?

Warto też edukować swoją rodzinę i znajomych. Na przykład kupić im na Święta Bożego Narodzenia przenośny dysk i wytłumaczyć jak ważne jest robienie kopii zapasowej od czasu do czasu. Sądzę, że każdy ma jakieś dane warte zabezpieczenia: zdjęcia rodzinne, praca licencjacka, praca magisterska, kopia dokumentów urzędowych...

1 comments:

Magda said...

Mnie teraz zadziwia to, że wielu ludzi dorosłych podaje swoje dane w sieci. Gdzie w rzeczywistości by nie podali, bo to poufne i nie podaje się ich. A w sieci to co tam. Próbuję to tłumaczyć, ale czasem jest ciężko.

Post a Comment