16/10/2013

MiKTeX i menadżer pakietów

Home

Częścią MiKTeX'a (implementacja TeX/LaTeX dla Windows'a) jest Menadżer pakietów, który pozwala znaleźć i zainstalować potrzebne nam pakiety, a są ich setki. Co więcej menadżer ten odpala się automatycznie w czasie komplikacji, w momencie kiedy kompilator znajdzie brakujący pakiety, a więc nawet nie musimy dokładnie wiedzieć czego nam brakuje.

Domyślne ustawienia tego narzędzia mogą jednak sprawić kłopoty. Otóż, jeśli tego nie zmienimy, wybrane pakiety będą ściągane z losowo wybranej lokalizacji. Co w tym złego? Otóż, ustawienie to powoduje, że Menadżer pakietów ordynarnie przestaje działać bez żadnego komunikatu o błędzie. Na systemie Windows 7 zachowanie to zaobserwowałem tylko przy automatycznym ściąganiu pakietów. W Windows 8.1 Menadżer pakietów w ogóle nie chciał mi działać.

Nie wiem od czego to dokładnie zależy, ale rozwiązanie jest w każdym razie proste, wystarczy wskazać konkretną lokalizację zamiast losowej. W Menu Start wybieramy MiKTeX X.Y\Maintenance\Settings, następnie zakładkę Packages, klikamy przycisk Change, zaznaczamy opcję Packages should be installed from the Internet i na koniec wybieramy konkretną lokalizację i zatwierdzamy.

0 comments:

Post a Comment