06/07/2013

Quiz - rozruszaj towarzystwo

Home

Czy Wasza praca jest zawsze ciekawa i pełna wyznań, a może czasami Was nuży i zastanawiacie się jak ją urozmaicić?

Byłoby super gdyby każdy z nas mógł odpowiedzieć na to pytanie "Tak moja praca jest bardzo ciekawa i nigdy mnie nie nuży", ale w rzeczywistości bywa różnie. Zawsze można zmienić pracę, ale można również próbować zmienić coś w obecnej. Sceptycy pewnie powiedzą, a co ja mały trybik w wielkiej machinie mogę zrobić. Dużo zależy od firmy i bywają przypadki beznadziejne. Ja na rozruszanie zespołu proponuję zorganizować Quiz.

Ja postanowiłem coś takiego zrobić już po raz drugi w swojej karierze i jestem bardzo zadowolony z efektów. Odgórnym celem Quiz'u była zabawa i nauka. Zasady były proste:
  • 10 tur po 3 pytania (łatwe, średnie i trudne) dotyczące szeroko pojętego programowania.
  • Pytania przygotowałem za wczasu, tak aby nie musieć ich wymyślać co tydzień.
  • Starałem się, aby odpowiedzi można było udzielić w jednym zdaniu, czasem wręcz jednym słowem, ewentualnie napisać kilka linijek kodu.
  • Pytania rozsyłałem w poniedziałek rano i czekałem na odpowiedzi do końca dnia. Następnego dnia oceniałem wyniki, rozsyłałem odpowiedzi z komentarzami i aktualną statystykę (anonimowa lista).
  • Udział był dobrowolny.
  • Udział był anonimowy, każdy uczestnik miał przypisany identyfikator i tylko ja znałem mapowanie.
  • Zwycięzca mógł wybrać sobie nagrodę ufundowaną przez firmę (wybrał przenośny dysk).
Do Quiz'u zgłosiło się 20 osób. Łącznie zadałem 9 łatwych pytań, 12 średnich oraz 9 trudnych za łącznie 60 punktów. Zwycięzca zdobył 52.5 punkty i walka trwała do ostatniej tury ponieważ druga osoba w rankingu miała 52 punkty, a trzecia i czwarta 51. Zebrane w całości pytania i odpowiedzi utworzyły 22 stronicowy dokument!

Quiz spodobał się i spotkał się z bardzo dobrym odbiorem również ze strony przełożonego, który dał pieniądze na nagrodę. Najbardziej cieszy mnie jednak to, że już kilkukrotnie słyszałem od kolegów, że w trakcie Quiz'u nauczyli się czegoś nowego.

Organizacja Quiz'u to również nauka dla mnie. Aby przygotować pytania i nie zaliczyć wpadki wiele zagadnień musiałem przestudiować dużo dokładniej. Nauczyłem się również jak, wbrew pozorom, trudne jest układanie pytań w taki sposób, aby były zrozumiałe dla wszystkich. Pomimo, że każde zadanie czytałem wielokrotnie zdarzało się, że musiałem odpowiadać na pytania i rozsyłać dodatkowe informacje.

Na koniec kilka przykładów pytań:

Łatwe

We have to measure an execution time with the maximum possible resolution/precision. It was implemented in the following way. Does this code meet this requirement? If yes, why? If not, propose a better solution.
var start = DateTime.Now;
//...
var end = DateTime.Now;
Średnie

.NET 4.5 introduces a new, easy and elegant way to retrieve a name of a method (caller) which executed/called a given method (calle).
public void Fun()
{
//Here, I want to get a name of a method that executed/called Fun method
}
Trudne

We want to use a class called  Fun, that  is defined in an external library. Unfortunately, a constructor of this class contains a bug which causes an exception. In other words, we can't create a new instance of Fun class, but we have to. You have to find a workaround. You mustn't modify Fun class.

4 comments:

_ said...

Z przemiłą chęcią poczytałbym ten dokument z pytaniami i odpowiedziami...mógłbyś go upublicznić na blogu? Albo chociaż wysłać na priv?

Michał Komorowski said...

Nie widzę problemu aby upublicznić pytania i odpowiedzi. Przy czym w obecnej chwili dokument nie jest dobrze sformatowany, zawiera literówki i wymaga jeszcze trochę pracy ode mnie. Pytanie więc brzmi, czy wolicie poczekać aż opracuję cały dokument, a może będę publikował kilka pytań co tydzień?

_ said...

Michał, jak wolisz...ja taki dokument wolałbym chyba w całości, do poduszki:)

franek said...

ciekawe ciekawe

Post a Comment