31/08/2010

Jeden duży projekt, czy może wiele małych 2

Home

Publikując artykuł na temat "małych" i "dużych" byłem ciekawy opinii innych ludzi z branży. Pierwszy odzew otrzymałem od kolegi ze studiów Marka Kozłowskiego i za jego zgodą przedstawiam go poniżej.

Marek po przeczytaniu postu wyraził zdziwienie, że taki temat w ogóle pojawił się w rozmowie, a rozbicie kodu na podprojekty jest dla niego czymś naturalnym i oczywistym. Stwierdził również, że nie wyobraża sobie pracy z jednym dużym projektem (Aspekt psychologiczny), na który składa się na przykład 100 plików z kodem zawierających wszystko począwszy od logiki biznesowej, przez konwersję obiektów biznesowych na obiekty bazy danych, po warstwę dostępu do danych oraz interfejsy i implementację obiektów zdalnych. Przytoczył również taki przykład.

Wyobraźmy sobie, że piszemy projekt, który ma realizować funkcjonalność zarządzania magazynem i składa się (w skrócie) z warstwy prezentacji, warstwy logiki biznesowej oraz warstwy dostępu do bazy danych. Jest to prosta aplikacja desktopowa, a implementacje poszczególnych warstw znajdują sie w osobnych projektach (Wymusza poprawną architekturę). Po roku klient prosi o przygotowanie tej samej aplikacji ale w wersji WWW. Co robimy? Budujemy interfejs użytkownika WWW ale dalej korzystamy z tego samej logiki biznesowej i warstwy dostępu do bazy danych (Łatwiejsze użycie tego samego kodu w innym projekcie biznesowym). Innymi słowy bierzemy sobie dwie dll'ki i dodajemy do referencji aplikacji WWW.

Jak by to wyglądało w przypadku jednego dużego projektu? Albo musielibyśmy kopiować kod między projektami co doprowadziło by do redundancji i konieczności poprawiania tych samych błędów w dwóch projektach albo dodalibyśmy do projektu interfejsu WWW referencję do jednej dużej biblioteki albo nawet pliku exe!!!, która zawierać będzie wiele niepotrzebnych rzeczy.

Na koniec Marek słusznie zauważył, że wraz z wprowadzeniem obiektowych języków programowania nastąpił czas tworzenia pakietów, bibliotek, które tworzą sieć powiązań oraz, że jest to wręcz intuicyjne i naturalne.

Opinia Marka jest więc zgodna z moim zdaniem, co mnie bardzo cieszy, ale kij ma zawsze dwa końce. W najbliższej przyszłości postaram się, więc znaleźć i zachęcić do wypowiedzi kogoś z przeciwnego obozu.

3 comments:

Anonymous said...

gratuluje odkrycia kola :)

Michał Komorowski said...

Jeśli dobrze Cię zrozumiałem to uważasz, że nie warto pisać o organizacji kodu bo każdy wie jak to robić. Z moich doświadczeń wynika, że temat ten nie jest taki oczywisty. Jestem zwolennikiem "małych" projektów ale zwolennicy "dużych" projektów też mają swoje argumenty i nie są one pozbawione sensu. W sieci można znaleźć całkiem dużo dyskusji na ten temat.

kamel said...

Przyznam, że po przeczytaniu całego postu mój pogląd nieco się zmienił. Natomiast słusznie zauważyłeś, że kij ma dwa końce. Wg mnie jeśli:
-szanse na reużycie są nikłe
-jest b. mało czasu - deadline :)
-jest dosyć specyficzne środowisko (stara baza + stare aplikacje + problemy z configami, sterownikami)

To robienie kolejnego podprojektu jest dla mnie niczym innym jak zamianą folderu na podprojekt. Poza tym, że będziemy mieli zamiast kolejnego folderu, kolejny podprojekt to korzyść będzie żadna.

Natomiast jeśli:
-można to ponownie użyć, to jak najabardziej jest za tworzeniem kolejnych projektów.

Także wszystko zależy od specyfiki sytuacji, chociaż ogólnie, (w szczególności po przeczytaniu posta) jestem już w tym samym obozie :)

Post a Comment