09/11/2009

Jeszcze o rysowaniu wykresów

Home

Kilka miesięcy temu pisałem o komponencie do rysowania wykresów firmy Xceed. Teraz postanowiłem przyjrzeć się dwóm innym komponentom: Komponent pierwszy jest do pobrania za darmo ze strony Microsoftu. Za drugi trzeba już płacić ale producent udostępnia wersję demonstracyjną.

Najpierw zainstalowałem komponent firmy Dundas. Od razu spodobał mi się program pokazujący przykłady różnych wykresów wraz z kodem. Dobre wrażenie sprawił również kreator zintegrowany z VS do konfigurowania kontrolki. Ogólnie pierwsze wrażenie bardzo pozytywne. Na dalszy ogień poszło rozwiązanie Microsoftu. W porównaniu do poprzednika od razu rzucił mi się w oczy brak kreatora i programu demonstracyjnego (można go pobrać oddzielnie tutaj).

Następnie zaczynam przyglądać się interfejsowi programistycznemu. Patrzę, patrzę i mam wrażenie deja vu. Pomimo pewnych różnic oba produkty mają bardzo, bardzo podobne API. Chwila zastanowienia i wpisuję w Google ''Microsoft Chart Control vs. Dundas Chart Control''. Pierwszy link i wszystko staje się jasne. Począwszy od roku 2007 Microsoft posiada prawa do własności intelektualnej firmy Dundas, a przejawem tego jest komponent Microsoft Chart Controls for Microsoft .NET Framework 3.5 oparty o kod Dundas Chart for .NET.

Podsumowując można za darmo pracować z bardzo fajną kontrolką pamiętając jednak o tym, że produkt Microsoftu posiada do pewnego stopnia ograniczoną względem oryginału funkcjonalności. Po drugie firma Dundas udziela wsparcie tylko na produkty zakupione bezpośrednio od nich. Nie jestem również pewny czy nowe usprawnienia, które wprowadzają programiści z Dundas są również dostępne w wersji Microsoftu (pewnie nie).

0 comments:

Post a Comment