04/09/2009

Trochę na temat oferty ESRI

Home

Tak jak obiecałem w ostatnim poście teraz poświęcę trochę czasu na omówienie oferty firmy ESRI, która dla kogoś nie związanego na co dzień z GIS'ami może wydać się niezrozumiała i zagmatwana i taka mówiąc szczerze jest. Sądzę, że takie zestawienie może być ciekawe i przydatne dla kogoś stawiającego pierwsze kroki w świecie geograficznych systemów informacyjnych (wiem to z własnego doświadczenie) i nie tylko. A więc zaczynamy.

Po pierwsze wyróżnijmy dwie kategorie produktów. W pierwszej umieścimy gotowe, pudełkowo aplikacje, a w drugiej rozwiązania przeznaczone dla programistów. W pierwszej znajdziemy:
 • ArcGIS Desktop. Flagowa aplikacja, a raczej zestaw aplikacji ESRI pozwalających na przeglądanie i analizowanie zgromadzonych danych geograficznych, zarządzanie nimi, edytowanie, tworzenie i tysiące innych rzeczy. Najważniejsze składowe pakietu ArcGIS Desktop to aplikacja administracyjna ArcCatalog, właściwa aplikacja do oglądania i przetwarzania danych czyli ArcMap oraz ArcGlobe służąca do pracy z danymi trójwymiarowymi. W obecnej chwili ArcGIS Desktop dostępne jest w trzech wersjach różniących się między sobą zakresem funkcjonalności. Są to odpowiednio: ArcView, ArcEditor oraz ArcInfo.


 • ArcView. To nie tylko nazwa jednej z wersji ArcGIS Desktop ale również nazwa starej aplikacji będącej w prostej linii jej poprzedniczką.


 • ArcGIS Server. Dedykowany do zastosowań GIS'owych serwer aplikacyjny. Dostarcza bogaty zestaw usług webowych takich jak: geokodowanie, lokalizowanie... oraz umożliwia tworzenie własnych. Pozwala na publikowania w sieci danych geograficznych oraz zawiera kilka platform do tworzenia mapowych aplikacji WWW i mobilnych. ArcGIS Server sprzedawany jest w wersjach: Basic, Standard oraz Enterprise. ESRI stworzyła również zestaw specjalizowanych rozszerzeń dla serwera np.: do analiz i modelowania 3D.


 • ArcPad. Dedykowana dla urządzeń mobilnych aplikacja o dużych możliwościach konfiguracyjnych pozwalających na dostosowanie do konkretnych potrzeb. Również aplikacja wykonująca synchronizację pomiędzy urządzeniem mobilnych, a centralną bazą danych.


 • ArcSDE. Nakładka na relacyjną bazę danych, uruchamiana jako usługa, umożliwiająca przechowywanie w niej danych przestrzennych.


 • ArcGIS Explorer. Prosty klient dla ArcGIS Server umożliwiający przeglądanie danych geograficznych dostępnych w sieci, na przykład w serwisie ArcGIS Online. Ta aplikacja jest w całości darmowa.


 • ArcReader. Aplikacja o podobnej funckjonalności co ArcGIS Explorer ale służąca do przeglądania danych przestrzennych stworzonych w ArcGIS Desktop i opublikowanych przy pomocy aplikacji ArcPublisher. Również darmowa.


 • ArcIMS. W pewnym uproszczeniu poprzednik ArcGIS Server. ESRI zaleca użycie następcy.


 • ArcGIS for AutoCAD. Darmowe narzędzia zapewniające interoperacyjność pomiędzy rozwiązaniami ESRI i AutoCAD.


 • ArcPublisher. Rozszerzenie ArcGIS Desktop o możliwość publikowania map w sieci.
Ofertę dla developerów tworzą natomiast:
 • MapObjects. Stare API programistyczne umożliwiające tworzenie okienkowych aplikacji mapowych. Technologia używana coraz rzadziej.


 • ArcObjects. Zestaw komponentów COM w oparciu, o które zostały stworzone prawie wszystkie produkty z oferty ESRI: ArcGIS Desktop
 • , ArcGIS Server, ArcGIS Engine itd.

 • ArcGIS Engine. Platforma programistyczna (COM, .NET, Java i C++) oparta o ArcObjects służąca tworzeniu aplikacji okienkowych oraz do dostosowywania aplikacji z pakietu ArcGIS Desktop do swoich potrzeb.


 • ArcGIS Mobile. Platforma programistyczna (C#, Java) do tworzenia aplikacji mobilnych sprzedawana razem z ArcGIS Server w wersji Enterprise.


 • Web ADF (Application Development Framework). Platforma programistyczna do tworzenia aplikacji WWW sprzedawana razem z ArcGIS Server w wersji Standard. Dostępna dla .NET i Java . W przypadku .NET oparta oczywiście o ASP.NET Ajax.


 • ArcGIS Web Mapping APIs. Zestaw interfejsów programistycznych/bibliotek do tworzenia aplikacji mapowych w WPF/Silverlight, JavaScript i Flex darmowych do niekomercyjnego użytku. W porównaniu do Web ADF ma bardzo ograniczone możliwości.
Przegląd ten pomimo, że dość długi nie jest kompletny. Zawiera jednak większość, a z pewnością najważniejsze z produktów z oferty firmy ESRI. Można również spierać się co do użytego przeze mnie podziału. Z mojego doświadczenie wynika jednak, że z tej gromady Arc'ów może być trudno wyłowić to co jest przydatne dla programisty.

0 comments:

Post a Comment